Fotografická výstava

Born Different

Fotografická výstava renomovaného fotoreportéra Antonia Cossy je niterným vhledem do každodenního života osob s albinismem ve dvou afrických zemích – Zambii a Beninu.

Vizuální odlišnost albínů je v afrických zemích, zdrojem mnoha kulturních mýtů a pověr Zatímco v Zambii jsou albíni považováni za nelidské býtosti, duchovní monstra přinášející prokletí a neštěstí cele rodině a komunitě, v Beninu jsou naopak uctíváni v rámci tradičního náboženství vodun (vúdú) jako hierofanie stvořitelského božstva Segbo-Lissa zde na Zemi. Hlavní část výstavy je věnována obětem rituálních útoků v Zambii, dětem a matkám s albinismem.

Každoročně jsou desítky dětí s albinismem v Zambii unášeny, rituálně vražděny či mrzačeny. Části jejich těl a vlasy jsou považovány za vysoce ceněný zdroj bohatství, moci a prestiže. Zatímco rituální vraždy jsou nejčastěji páchány rodinnými příslušníky na území Zambie, části těl albínů jsou překupovány prostřednictvím sítě organizovaného zločinu do sousedních států (Malawi, Tanzanie, Mosambik).

Výstava tématizuje jejich vnitřně prožívaný svět uprostřed složité sociální reality, zkušenosti sociální stigmatizace, diskriminace, sociální izolace, tíživé samoty a strachu. Autor zároveň nabízí divákům únik z této temné reality prostřednictvím uměleckých portrétů, které dodávají albínům odpíranou důstojnost, vnitřní sílu a odhodlání s tímto bezprávím bojovat.

Výstava je součástí vizuálně-antropologického projektu “Život s albinismem objektivem fotoaparátu”, který realizoval v Zambii v roce 2023 tým pod vedením antropoložky a afrikanistky Kateřiny Mildnerové.

Kam se přijít podívat

Data a místa výstav