Fotografická výstava BORN DIFFERENT v České republice

6. – 20 . října 2023
Olomouc, Galerie sociální fotografie

Katedra sociologie, andragogiky a kulturní antropologie zorganizovala v Galerii sociální fotografie v Olomouci fotografickou výstavu Born different mozambického fotografa Antonia Cossy a české fotografky Moniky Dražilové. Slavnostní vernisáž výstavy proběhla za účasti studentů, akademiků a široké veřejnosti dne 6. října jako součást celouniverzitní akce Noc vědců. Výstava se zaměřila na každodenní život dětí s albinismem v Zambii, jejich vnitřně prožívaný svět uprostřed složité sociální reality, zkušenosti sociální stigmatizace, diskriminace, pocity izolace, tíživé samoty a strachu. Součástí výstavy byla také antropologická sekce představující amatérské fotografie (foto-deníky) dětí s albinismem v Zambii, kterou zorganizovaly antropoložky Kateřina Mildnerová a Josefína Kufová.

Fotografická výstava BORN DIFFERENT v Polsku

23 – 30. září 2024
Krakov, Jagelonské univerzitní muzeum Collegium Maius

Jagelonské centrum výzkumu pro africká studia, Jagellonské univerzitní museum Collegium Maius a Univerzita Palackého v Olomouci uspořádali fotografickou výstavu Born different, která zprostředkovala niterný pohled do každodennosti lidí s albinismem ve dvou afrických zemích – Zambii a Beninu. Zatímco v Zambii jsou albíni rituálně vražděni, mrzačeni, unášeni a diskriminováni, v Beninu jsou považováni za posvátné osoby uctívané v rámci tradičního náboženství Vodun. Výstava spolu s komentovanou prohlídkou byla zahájena dne 17. května 2024 u příležitosti festivalu Muzejní noc, kdy muzea, galerie a další kulturní zařízení zůstávají otevřena až do půlnoci a pořádají různé programy zdarma. Slavnostní vernisáž výstavy proběhla dne 23. června při příležitosti VII Kongresu polských afrikanistů. Akce se účastnili polští i čeští akademici, návštěvníci kongresu, studenti a široká veřejnost, to vše za účasti polských médií. K výstavě vznikl také katalog v anglickém a polském jazyce.

Fotografická výstava BORN DIFFERENT v Zambii

13.-30. června 2024
Lusaka, Francouzská aliance v Lusace

Velvyslanectví České republiky v Lusace ve spolupráci s Francouzskou aliancí v Lusace uspořádalo fotografickou výstavu mozambického fotoreportéra Antonia Cossy o rituálních vraždách albínů v Zambii. Slavnostní vernisáž výstavy se konala v galerii Francouzské aliance v Lusace dne 13. června při příležitosti Mezinárodního dne povědomí o albinismu.  Komponovaného večera, jehož součástí byla i přednáška antropoložky Kateřiny Mildnerové, se zúčastnilo několik významných hostů –  zejména velvyslanec České republiky Pavel Procházka, mozambická vysoká komisařka Mónica Mussa, paní Muluka-Anne Miti-Drummond, nezávislá expertka OSN na lidská práva osob s albinismem a zástupci diplomatického sboru. Akce se těšila velkému zájmu účastníků a připoutala pozornost zambijských médií.